Cykelkatten

Afterbike, afterglow

Hej cykelfolket! Typiskt mig att ha bommat hela fyra kalenderluckor. Något säger mig att ni ändå inte lidit extremt mycket av det, det har ju varit helg och allt. Har klurat lite på vad jag ska köra för tema och kom på att jag kan ju dra till med lite tips på sånt jag är grym på och har till och med “egen” hashtag till – #lidamedstil.

Att lida med stil är en utsökt konst. Den går ut på att man i livets alla sugiga lägen ändå hittar något som gör det hela inte bara drägligare men till och med kanske mysigare att uthärda. Nu kommer kanske någon och säger att vaffan, det går väl inte att applicera på de allra sugigaste lägen (som när någon nära dör, man flyr nånting, man får någon sjukdom eller annat riktigt jävligt) men jag säger jorå. Blues och alla världens konstverk är ju liksom bara två av exemplen på att jo, det går. Men nu ska vi inte vara så djupa här på cykelbloggen och allt. Jag bjuder på fyra låtar som hyllar den jobbiga kärleken och ett gäng tips på hur man som cyklist och person kan njuta lite när man ändå lider.

Sugigt läge 1: När du blir avhängd och de skiter i att vänta på dig (obs, ej tillämpbart på spinning)

#lidamedstil – Stanna till och ta ett djupt andetag. Okej, du räckte inte till idag. En masse ursäkter förklaringar löper genom din hjälmskalle och även om du vet att alla blir avhängda då och då så känns det helvärdelöst att vara dagens saktaste. Palla sportpsykologi, bättre trösta sig istället. Sträck på ryggen och räta till jerseykragen. Tänk ut något trevligt fik, eller varför inte en härlig utsiktspunkt (om du inte bor i platta Västmanland). Skärp dig och kör allt du kan dit så du känner att du ändå fått dig lite tuff träning. Ta dig tid att softa ner och njuta, antingen av en utsökt bakelse eller av naturen. Eller varför inte av blotta åsynen av din cykel, eller varför inte av dina egna ben med postcykelspända vader? När bitterheten har lagt sig finns bara kärleken kvar. Kanske beror det på sockerkicken, kanske beror det på naturens läkande verkan men rätt som det är så är du och du kompisar igen.

Fram till nästa avhängning moahaha
(förlåt)

Sugigt läge 2: Du punkar och är värdelös på att snabbt byta slang

#lidamedstil – Stanna till och ta ett djupt andetag. Okej, det är kallt ute och dina klungkompisarnas medlidande känns något falskt. Okej, ingen tycker du är gullig som inte fixar meka din egen hoj. Men du är inte den som är den du! Lokalisera klungans blygaste, den som knappt vågar öppna munnen, den som ingen bjuder med på AB eftersom hen inte hörs eller syns. Be den personen snällt att hjälpa dig med slangbytet. De som snackar minst har oftast bäst händer. Tacka efteråt och fråga om du som tack får bjuda personen på en öl eller lite käk någon gång. Vips har du en ny vän på gång. Stämningen är pepp, slangen bytt, festen kan fortsätta.

OBS missbruka inte tricket för ofta,
folks kommer att börja tro förstå att du är en lat oduglig jävel

Sugigt läge 3: Du kommer på snyggingen du är hemligt kär i hånglandes i diket med klubbens största douche

#lidamedstil – Stanna till och ta ett djupt andetag. Okej, det här är ett riktigt sugigt läge. Ingen riktig cyklist tål bli avvisad, det ingår liksom lite i sportens spelregler. Och även om ditt lycraklädda hjärta brister så vet du att det egentligen inte är värt att gråta över spilld energidryck. Här har du gått och föreställt er bli gamla och Jensie-seniga tillsammans men så… nej, detta måste genomlidas med stil. Här är stegen:

– stanna till vid just det diket och slå en klassisk, snygg cyklistdrill rätt så nära det hånglande paret. Låtsas inte se dem och när de väl gnäller, råka moona. Så fattar hen vad hen missat i samma ögonblick.

– dra iväg på en riktigt lång, utmattande komma-över-objektet-runda. Håll dig borta från den motorburna trafiken, gråt ut och lyssna på hjärtskärande bistra låtar. Hänge dig!

– väl hemma, torr och fin och mätt igen, ta ett bad (eller i alla fall en dusch) och ta på dig din finaste parfym. Ring någon singelkompis, ut med er på stan och antingen skratta er trötta över en varsin pils eller dansa dig fotskavsårig till de skränigaste technohitsen.

– gör något fint med ytan din. Insidan i all ära, men en liten ytlig förändring (till exempel finare hårfärg, nya skor eller liknande) kan göra mycket för ens självkänsla. Så funkar vi människor. Puss.

Sugigt läge 4: Du råkade vittvätttvätta (coolt ord va?) din cykeldator så nu är du… tom

#lidamedstil – Stanna till och ta ett djupt andetag. Okej, det är tomt på styret men du har ju faktiskt din smartphone kvar. På den finns Strava. Så de flesta av dina stats är säkrade ändå eller hur? Gör en fuling och testa skicka in din enhet till tillverkaren. Klaga på att den har stannat efter din Ironman-på-Hawaii-succé. Det troliga är att du får en ny enhet av ren ram respekt. Under tiden du väntar på en ny enhet alternativt spar till en så kan du passa på och träna på harmonisk klungkörning, the flow. Flyt med, anpassa dig. Läs av dina klungkompisars tempo.

Träna också på att betrakta vägen och naturen istället för att stirra på pulsen och kadensen. Hur länge sedan noterade du till exempel fasanen vid vägrenen?

Betraktade solnedgången?

Upptäckte hur snygg r… rygg klungkompisen framför skaffat sig efter timmarna av trappträning?

Kom på snyggingen du är hemligt kär i hånglandes i diket med klubbens största douche?

Tänkte väl att det var ett tag sedan.

Puss och här var dagens knasiga lucka.

Dela detta inlägg

Tävlings- och äventyrscyklist, ingenjör, kreatör, skribent och mamma. Hjärnan och hjärtat bakom CYKELKATTEN.CC - den värsta bästa bloggen om cykel, liv och kärlek sedan 2012. Gillar att cykla fort och snyggt på landsväg och i skog, cykelkultur, sina vänner och fantastisk musik. Och att få fler att finna och ta hand om sin inre cyklist. Tack för att du cyklar, läser och delar min passion.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.