CYKELKATTEN

Katjas blogg om cykel, liv och kärlek.

Cykel

Mina bästa cykelgrupper på Facebook

Mina bästa cykelgrupper på Facebook

Hej. Bästa grejen med Facebook är förstås att man kan organiseras och smidigt planera och spana efter roliga saker. För oss cyklister finns det en hel del bra grupper – och här är de där jag oftast hänger. Voilà!

cx-vasteras

? Eftersom cross är en naturlig del av höstlivet och eftersom jag tävlar för VCK i cross och arrangerar Groopencross så är det förstås här i CX Västerås som jag hänger som mest just nu. Precis som ledordet Vi är CX Västerås antyder så är vi ett välkomnande, glatt gäng crossies (och crossies to be) som planerar och diskuterar våra träningar och tävlingar. Gruppen är öppen för alla som gillar cross i Västerås.

tjejer-som-tavlar-i-cx

? Och på tal om cross så är gruppen Tjejer som tävlar i CX något för kvinnor som antingen tävlar eller tänker tävla i CX. Jag startade den här gruppen som ytterligare ett steg i min lilla mission att få fler damer att börja tävla, inte minst i cross. I år är klungan större – i alla fall på seniorsidan vilket är hur kul som helst. Min förhoppning är att klungan växer mer och mer. Så ni damer som gillar CX – gå med och inspireras av glada amatörer som jag och av rutinerade proffs som Åsa Erlandsson, kolla efter skjuts eller lägg upp någon inspirerade bild eller videolänk.

vi-som-alskar

? Vi som älskar landsvägscykling är en stor och härligt blandad grupp där alla oavsett nivå och ambition diggar cykel genom att skriva om precis allt som har med asfaltsnötandet (och lite CX) att göra. Det är faktiskt enda gruppen där jag postar mina blogginlägg på Facebook eftersom jag vet att det kryllar med openminded folks som står redo med tips och egna erfarenheter (och egna blogginlägg, de som bloggar i alla fall). För den som föredrar MTB finns en motsvarande grupp som heter ALLA VI SOM ÄLSKAR MTB! (hehe)

vck-ledarkoordinering

? När vi ändå är inne på landsväg så är ju jag racertid en av VCK:s cykelledare. Ledarkåren är ett gäng grymma osjälviska individer som sliter hårt för att skänka cykelglädje och överföra säkerhetstänk till klubbens cyklister. Och även om det ibland uppstår lite meningsskiljaktigheter så är målet detsamma. Vet ni förresten varifrån idén till headern i vår grupp VCK Ledarkoordinering kommer? Från Nicktuna-korset – ett ställe där jag och Valle stått flaggisar ett par-tre år under Anundsloppet. Där finns det en stolpe med raden Gå ej nära nedfallen ledare. Perfekt slogan för ledarkoordineringen aight? Förresten så är det hur kul och givande som helst att vara cykelledare.

tavlingscyklister

? Innan vi lämnar Västerås så är den här gruppen något för alla som bor i Västerås och tävlar (oavsett disciplin, även om det har blivit främst landsvägare som hänger här). Det främsta syftet med gruppen är att planera och diskutera raceinriktade träningar och tävlingar. En grupp för alla västeråsare (och de med västeråsanknytning) med licens, det är vad gruppen Västerås Tävlingscyklister är helt enkelt.

valhall-damelit

? Nu drar vi till Stockholm, min andra hemstad! På landsvägssidan har jag sedan förra våren äran att tävla för det grymma nystartade stockholmslaget CK Valhall Damelit. Hittills har det mest varit Eva, Jessica, Tove och jag som varit aktiva (Thérèse har ju jobbat utomlands och tyvärr inte kunnat vara med). Med det nya året väntar nya mål och utmaningar men en sak är säkert – det kommer att gå cyklas väldigt snyggt, ytterst fort och med vinsterna och bra placeringar i sikte. Gruppen är av naturliga skäl hemlig – men tro mig, ni kommer inte att missa oss på tävlingarna och jag kommer att skriva mer om laget ju närmare våren det lider.

ck-valhall-racing

? Det grymma med CK Valhall är att det är en uttalad tävlingsklubb. Typ alla som kan tävlar vilket gör att stämningen verkligen doftar tublim och bromsbelägg och alla vill exakt samma sak – att utvecklas på sina villkor och göra sitt bästa och ha det trevligt ihop med andra likasinnade på köpet. Här i tävlingsgruppen är det träningar och race och resor som står i fokus. Läs mer om CK Valhall här!

cykelhistoriska

? Gruppen Cykelhistoriska föreningen en liten nostalgisk pärla. Är man det minsta intresserad av gamla cyklar och allt som har med cykelhistoria att göra så finner man glädje i att spana i gruppen och föreningens pryltorg då och då. Ibland kan det bli lite väl mycket Hej här är en svetsmuff, kan ni hjälpa mig att åldersbestämma den? men jädrans vad fina svetsmuffar det kan finnas. Är man intresserad av proffscyklingen och tycker att ”det var bättre förr” så är gruppen Cykelsport 60/70/80-talet något för en. Tyvärr så förekommer det en del gubb-ish fasoner i gruppen men sånt bör ju kunna lösas om fler kvinnor och openminded folks går med och bidrar med innehållet.

vintercyklisterna

? Sist men inte minst – utan tvärtom i dessa första snön-tider – är gruppen Vintercyklisterna ett inspomåste för alla oss som diggar vintercykling. Så på med grovmönstrade (dubb)däck och in i gruppen med er! (och ja, jag såg denna renen IRL – låg bara någon meter bakom Hagen som tog bilden. Underbar ren – underbar tur)

Det var nog de cykelgrupperna jag är mest aktiv inom just nu i alla fall. Vilka cykelgrupper är ni med i? Någon bra ni vill tipsa om? Puss!

Dela detta inlägg

Tävlings- och äventyrscyklist, ingenjör, kreatör, skribent och mamma. Hjärnan och hjärtat bakom CYKELKATTEN.CC - den värsta bästa bloggen om cykel, liv och kärlek sedan 2012. Gillar att cykla fort och snyggt på landsväg och i skog, cykelkultur, sina vänner och fantastisk musik. Och att få fler att finna och ta hand om sin inre cyklist. Tack för att du cyklar, läser och delar min passion.

5 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.